Kurucu Üyelerimiz ve Proje Yürütücülerimiz

Musa Emrem, 2017-2018 Başkanı

Musa Emrem

2017-2018 Başkanı

“İlk ve orta öğretimimi Konya Ereğli’de tamamladım. 2002 yılında Devlet Parasız Yatılı Sınavını kazanarak lise öğrenimimi Konya Taşkent’te tamamladım. 2012 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden mezun oldum. Turizm, tarım ve hayvancılık sektörlerinde çalıştım. İşletmecilik yaptım. İvrizli bir aileden gelmem ve İvriz’e olan özel ilgim sonucunda İvriz’e yönelik yapılacak çalışmaların kurumsal ve profesyonelce devam edebilmesi için İvriz Kültür Mirasını Koruma ve Tanıtma Derneği’nin bünyesinde olmak istedim. İlk aşamada yedi kişilik kurucu üyelerimizde derneğimizi kurduk. Yaklaşık olarak 5 ay kurucu dernek başkanlığı görevini sürdürdükten sonra 25/11/2017 günü yaptığımız olağan genel kurulda dernek üyelerimizin teveccühü ile dernek başkanlığına seçildim.”

“Tarihi, doğal ve kültürel değerlere sahip İvrizimizin doğru ve bilinçli bir şekilde gelişmesi için çalışmalar yapmaktayım. Turizm bölgelerine eğitim ve araştırma gezileri yapmakta ve bu geziler sonucunda İvriz’e uygulanabilecek modeller oluşturmaktayım. Yerel halkta turizm bilincinin oluşturulmasına yönelik eğitim çalışmaları programlayarak takibini yapmaktayım. Yaptığım sözlü tarih çalışmaları ile İvriz’in yakın tarihteki kültürel değerlerini ortaya çıkarmaya çalışıyor ve bu değerleri belgeleyip envanter oluşturuyorum.”

Sadiye Kaya, Başkan Yardımcısı

Sadiye Kaya

Başkanı Yardımcısı

“Ben Sadiye Kaya, Ereğli’de öğrenci servisi yapıyorum. Dernekte de kadınlara, ürünlerinin ambalajları ve satışı konusunda yardımcı oluyorum. Dernek için hanımlarla reçel yapıyorum. Girişimcilik konusunda köy hanımlarıyla fikir alışverişi yapıp onlara yardımcı olmaya ve onları bu konuda cesaretlendirmeye çalışıyorum. Hanımları, kendi ürünlerinin ambalajları ve hijyeni konusunda bilgilendiriyorum. Öncelikle İvriz’i ve burada tanıştığım insanları çok seviyorum. Burada kadınlar zaten ellerinden geldiğince çalışıyorlar.Ben de dernek sayesinde daha kaliteli ürünler geliştirebilmelerini ve her konuda bilinçlenmelerinin sağlamaya çalışıyorum.”

Çiğdem Maner, Kurucu Üye, Öğretim Görevlisi

Çiğdem Maner

Öğretim Görevlisi

Çiğdem Maner 2005’ten beri Koç Üniversitesi’nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünde (link?) öğretim görevlisidir ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün (link verelim mi?) izni ile Ereğli, Halkapınar, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde yüzey araştırması yapmaktadır. Uzmanlık alanı Önasya Arkeolojisi’dir, özellikle Eski Asur Ticaret Koloni dönemini, Hititleri ve Demir Çağını merak etmekte ve o dönemlerdeki kültürler arası etkileşimleri, ticaret ve iletişim ağlarını araştırmaktadır. Bu sebepten dolayı, çok önemli bir bölge olan Konya’nın güneydoğu bölgesinde 2013’te Tunç ve Demir Çağlarını araştıran sistematik yüzey araştırması başlamıştır.

“Arkeolojinin sadece kazı ve araştırmadan ibaret olmadığına ve özellikle kültürel mirası koruma, kırsal kalkınma ve yerel insanların bu konuda eğitilip yaşadıkları alanlara sahip çıkmaları gerektiğine inanıyorum. Bunun için İvriz Çevre Düzenlemesi Projesini ve Kırsal Kalkınma Projesini başlattım. Ayrıca, İvriz Kültürel Peyzajı’nın Unesco Geçici Dünya Miras Listesine başvurmasına ön ayak oldum.”

Aliye Menteş, Kurucu Üye, Kırsal Kalkınma Koordinatörü

Aliye Menteş

Kırsal Kalkınma Koordinatörü

Aliye Menteş Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde aldığı mimarlık eğitimininden sonra, İngiltere’nin Oxford şehrinde Tarihi Koruma üzerine yüksek lisansını ve daha sonra geleneksel köylerde sürdürülebilir turizm yolu ile kırsal kalkınma üzerine doktorasını tamamlamıştır.

2006 yılından beri tarihi koruma/restorasyon ve kırsal kalkınma (sürdürülebilir turizm) konularında akademik ve profesyonel çalışmalar yapmaya devam etmekte, bir yandan da Kıbrıs’ta Lefke Avrupa Üniversite’sinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

2016 yılından beri İvriz’de Çiğdem Maner’in başlattığı kırsal kalkınma projesinde danışman ve koordinatör olarak çalışmaktadır.

“İvriz Kırsal Kalkınma Projesi ve İvriz’in sürdürülebilir turizm yolu ile koruma politikalarının geliştirilmesi İvriz ve çevre köylerin sosyo-kültürel devamlılığını sağlamak, ekonomisini güçlendirerek sürdürülebilir geleceği için çok önemlidir. Projemiz ve derneğimiz ile yöre halkının, özellikle kadınların katılımını ve istihdamını sağlamak bu kapsamda en önemli hedefimizdir.  Çıktığımız bu uzun ve meşakkatli yolda sabırla, İvriz kadınları ile el ele çalışmaya ve birbirimizden öğrenmeye devam ediyoruz.”

SWITCH THE LANGUAGE