Eğitim Gezileri

Emirgazi Halıcılık Eğitim Gezisi

Ekibimiz ve İvriz’den katılan kadınlarımız ile 20 Temmuz 2017 tarihinde Ereğli’den Emirgazi’ye doğru yola çıkıldı. İlk olarak Emirgazi KOMEK binasına gidildi. Gezinin amacı halıcılık ile ilgili bilgi edinmek ve İvriz için potansiyelleri araştırmaktı.

KOMEK sorumlusu ile Emirgazi’de yürütülen kurslar ve gerçekleştirilen projelerle ilgili bilgiler alındı. Halı şirket sahibi ve kurs hocası ile halı üretim atölyesine gidildi. Orada kursun kuruluşu, kadınların nasıl bir araya geldikleri, üretilen malzemelerin satışı, kadınların kazançları, gerekli malzemelerin temini gibi sorularla ilgili görüşüldü.

Kuyucak, Lavanta Kokulu Köy
Kuyucak, Lavanta Kokulu Köy
Isparta/Keçiborlu/Kuyucak Köyü Eğitim Gezisi

10-12 Aralık 2017 tarihleri arasında dernek yönetimi tarafından kapsamlı bir araştırma gezisi Isparta’nın Keçiborlu İlçesi Kuyucak Köyüne yapılmıştır. Lavantası ile ünlü olan Kuyucak Köyünde ürün ve üretime dair incelemeler yapılmıştır. Gezi turizmle alakalı birçok farklı alanda tecrübe kazanılmasını sağlamıştır. Üç günlük eğitim gezisi sürecinde Belediye Başkanı, Köy Muhtarı, Projenin Genel Koordinatörü, Kooperatif Başkanı ve üyeleri ile ayrı ayrı görüşülerek süreç hakkında bilgi alındı. Projenin yürütülmesi, kooperatif idaresi, ev pansiyonculuğu, hediyelik eşya paketleme çeşitleri, sosyal medya kullanımı, sabun yapımı gibi birçok alanda bilgi alındı. Gezi sonucunda alınan bilgiler ve edinilen tecrübelerle dernek olarak İvriz’e yönelik modeller oluşturulmaya başlandı.

Karatepe Kilim Kooperatifi Eğitim Gezisi, Kadirli, Adana-Osmaniye

23 Temmuz 2017 tarihinde İvriz’den Kırsal Kalkınma ekibimiz ve uzman ziyaretçilerimizden Cem Yardımcı ile Adana-Osmaniye’ye gidildi. Burada Kadirli/Karatepe Kilim Kooperatifi ziyaret edilerek kooperatif başkanı ve kooperatif öğretmeninden yaptıkları işlere dair bilgi alındı. İplerin boyandığı imalathane  gezildi, üretimin yapıldığı tezgahlar incelendi.  Üretilen ürünlerin sergilendiği salon ve bu salonda bulunan iplik ve boya tablosu incelendi. Karatepe Kilim Kooperatifine yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta bulunan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesine doğru yola çıkıldı. Müzenin girişinde bulunan ahşap kaşık ustasının ürünleri incelendikten sonra açık have müzesi gezildi. Bu geziden kesintiler belgeleme çalışmasının içerisinde yer almaktadır.

“15-20 senedir kimse bir şey dokumuyor ki…”

SWITCH THE LANGUAGE