Gönüllülerimiz

Derneğimiz kurulduğundan beri çeşitli illerden gelen gönüllülerimiz, bize pek çok konuda yardım ediyor. Gönüllülerimizin derneğimiz için yaptıkları çalışmaları kendi kalemlerinden okumaya ve onları daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Gönüllümüz İnci Merve Taşçı
İnci Merve Taşcı
Üniversite 3. Sınıf Öğrencisi

İnci Merve Taşcı Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü 3. sınıf öğrencisidir. Derneğin açılışına katıldıktan sonra gönüllü olarak dernek içinde yer almaya karar verdi. Boş zamanlarında tiyatro ile ilgileniyor.

“Merhaba, ben İvriz Kültür Mirasını Koruma ve Tanıtma Derneği gönüllülerinden İnci Merve Taşcı. İvriz köyünde derneğimiz için fotoğraflar çektim, köylülerin evine ve sofrasına misafir olup onlarla anket düzenledim, sözlü tarih çalışmalarında bulundum. Köyün kadınlarıyla konuşup onların hayatlarını daha ayrıntılı inceleme fırsatı buldum. İvriz sıcacık insanları ve her mevsim nefes kesen doğasıyla benim ve tüm gönüllülerin kalbinde çok özel bir yere sahip, İvriz hemen ‘sizin köyünüz’ oluyor! İlk gönüllülük çalışmamı beni bu kadar sevgiyle karşılayan ve her zaman bana huzur veren bir yerde gerçekleştirdiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

Zeynep Kuşdil
Yüksek Lisans Öğrencisi

Zeynep Kuşdil, Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Yüksek Lisans öğrencisi, şu anda Anadolu’da Orta Tunç Çağından Geç Tunç Çağına Tapınak Mimarisinin Değişimi adlı tezi üzerinde çalışıyor. İvriz’in doğasını ve kültürel mirasını tanıdıktan ve dernek açılışına katıldıktan sonra gönüllü olarak derneğe destek olmaya karar verdi.

“Merhabalar, ben İvriz Kültür Mirasını Koruma ve Tanıtma Derneği gönüllüsü Zeynep. İvriz’de bulunduğum süre zarfında derneğimizde satışa çıkan, köylü kadınların elleriyle yaptıkları, doğal ürünlerin satışa hazırlanmasında ve satışında yardımcı oldum. Ürünlerin satışlarıyla, sıcak ve yardımsever köy halkının kalkınmasına destek olmak benim için çok güzel bir deneyimdi. Bunun yanı sıra derneğimizin canla başla çalışarak İvriz kültürel miraslarını herkese tanıtması ve korunmalarına yardımcı olması amacıyla broşür ve billboard hazırlıklarında destek oldum. Bu broşürleri hazırlarken ve dernek evinde çalışırken İvriz’in hep kitaplardan ve fotoğraflardan gördüğüm tarihi ve doğal güzelliklerini yakından inceleme fırsatı buldum. Gönüllü çalışmalarımda tanıştığım İvriz’in güzel insanları, muhteşem doğası ve kültürel miraslarının benim için hep ayrı bir yeri olacak.”

Batuhan Sevin
Üniversite Öğrencisi

Batuhan Sevin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Arkeoloji öğrencisi, İvriz ve çevresinde gerçekleştirilecek arkeolojik yüzey araştırmasına katılımı esnasında kendi memleketinde faaliyet gösteren derneği tanıdıktan sonra gönüllü oldu.

“Selamlar, ben Batuhan. İvriz’de derneğimizin pansiyonunda yaklaşık bir ay süreyle kaldım. Bu esnada köyün yaşlılarıyla röportajlar gerçekleştirdim. Ailemin bir tarafı Halkapınar bir tarafı da Ereğli’li, doğal olarak İvriz hakkında çok hikaye dinlemiştim. Masal diyarı İvriz’de geçirdiğim bir ay  ömrümdeki en güzel zamanlar arasındadır. Doğası, kültürel mirası ve insanıyla İvriz bambaşka bir yer…”

İnci gönüllü çalışmalarını ve İvriz’le ilgili bir anısını anlatıyor:

Zeynep Kuşdil kendini tanıtıyor ve İvriz hakkında konuşuyor:

SWITCH THE LANGUAGE