Uzman Ziyaretçilerimiz

İvriz’e ve derneğimize davet ettiğimiz uzman ziyaretçilerimize katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Farklı zamanlarda, kendi uzmanlık alanlarında bize yardımcı olmak için derneğimize önemli faydalar sağlamış ve kısa zamanda heyecanla hayallerimize ortak olmuşlardır.

Pınar Yeğin
Tasarım Danışmanlığı

İstanbul asıllı Pınar Yeğin, 10 yıl boyunca ABD’de yaşadı. Harvard Üniversitesinde ekonomi ve Wharton Business School’da finans eğitimi aldı. 2004 yılında ailesinin iplik üretim işinin başına geçmek üzere İstanbul’a döndü ve burada dizayn ve illüstrasyon tutkusunu keşfetti. 2011 yılında kız kardeşiyle birlikte şirketleri “rumisu”yu (https://istanbul.rumisu.com/) kurdu.

Cem Yardımcı
Belgeleme Çalışmaları

Cem Yardımcı, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık mezunudur.

“Mimari Refleks” kavramı altında teori/pratik ve mimarlık/video birlikteliğini araştırmaktadır. Gezgin mimar, mimari tasarım ve güncel yaşam ilişkileri konularında çalışmalar yapmakta, deneysel ve belgesel film çekmektedir. Öğretim üyesi olarak üniversite ortamında araştırmalarına devam etmektedir. (mcemyardimci@wordpress.com)

“İvriz’in muhteşem su kültürü görmeye ve yaşamaya değer. Huzur veren su sesi, mevsimden mevsime renk değiştiren doğası, kerpiç evlerin arasından karşınıza çıkan inekler, tavuklar tam bir köy yaşantısının içerisine çekiyor sizi. Samimi, sıcakkanlı insanları ile vakit geçirmek, onların peşine takılıp kiraz bahçelerinde kaybolmak, ürün ve üretimi gözlemlemek harika bir deneyim… Su havzasını paylaşan diğer çevre köylerle etkileşimleri olağanüstü bir zenginlik yaratıyor. Fakat dışarıdan gelen şehirleşme etkisi bu değerli köy yaşamının gelişmesini olumsuz etkileyecek diye endişelenmekteyim.”

“Yolda olanlar, dağcılar, doğa severler için çok cana yakın bir güzergah.”

Leyla Derya
Sabun Eğitmeni

Leyla Derya, Biyolog (ODTÜ) ve Çevre Bilimleri (Boğaziçi Üni.) mezunudur. Katre Sabunları ve Yeşil Adımlar Çevre Eğitim Derneği kurucularındandır. 1998 yılından beri sabun yapmaktadır.

Soğuk işlem, katkısız doğal sabun yapımında, gönüllü olarak, dernek, kooperatif gibi oluşumlarda kadınlara yol göstermekten büyük heyecan duyar. Mardin ve Kilis’teki sabun atölyelerinin devamlılığının İvriz’de de gerçekleşmesi için çalışmalara başlamıştır.

“İvriz, şimdiye kadar gördüğüm en güzel köylerden. Bahçeler, kerpiç evler, köyün ortasından geçen pırıl pırıl bir su, devasa Hitit kabartması da burada… Kabartmada başaklar, üzümler… Topraklar bereketli İvriz’de, binlerce yıldır, ama gençler burada yaşamak istemiyor. Köy orta yaşlı ve yaşlılara kalmış. Kadınlar sımsıcak, çalışkan. Tarlada, evde derken dernek vasıtasıyla da emeklerini değerlendirmek istiyorlar, öğrenmeye gelişmeye açıklar. Umarım sabun atölyesi hayatlarında bir pencere daha açar, bereketlerine bereket katar.”

“Köyde ayrıca geleneksel mimarinin korunması ve günübirlik gelen piknikçilerin çöplerinin bertarafı gibi aciliyet arz eden sorunlar gözlemledim…”

İnci gönüllü çalışmalarını ve İvriz’le ilgili bir anısını anlatıyor:

Zeynep Kuşdil kendini tanıtıyor ve İvriz hakkında konuşuyor:

SWITCH THE LANGUAGE