Aliye Menteş, Kurucu Üye, Kırsal Kalkınma Koordinatörü

Aliye Menteş Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde aldığı mimarlık eğitimininden sonra, İngiltere’nin Oxford şehrinde Tarihi Koruma üzerine yüksek lisansını ve daha sonra geleneksel köylerde sürdürülebilir turizm yolu ile kırsal kalkınma üzerine doktorasını tamamlamıştır.
2006 yılından beri tarihi koruma/restorasyon ve kırsal kalkınma (sürdürülebilir turizm) konularında akademik ve profesyonel çalışmalar yapmaya devam etmekte, bir yandan da Kıbrıs’ta Lefke Avrupa Üniversite’sinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
2016 yılından beri İvriz’de Çiğdem Maner’in başlattığı kırsal kalkınma projesinde danışman ve koordinatör olarak çalışmaktadır.

“İvriz Kırsal Kalkınma Projesi ve İvriz’in sürdürülebilir turizm yolu ile koruma politikalarının geliştirilmesi İvriz ve çevre köylerin sosyo-kültürel devamlılığını sağlamak, ekonomisini güçlendirerek sürdürülebilir geleceği için çok önemlidir. Projemiz ve derneğimiz ile yöre halkının, özellikle kadınların katılımını ve istihdamını sağlamak bu kapsamda en önemli hedefimizdir.  Çıktığımız bu uzun ve meşakkatli yolda sabırla, İvriz kadınları ile el ele çalışmaya ve birbirimizden öğrenmeye devam ediyoruz.”

SWITCH THE LANGUAGE